logo
logo
logo

Wakacje 2016

image

Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia wakacji składamy wszystkim Szanownym Rodzicom i Drogim Wychowankom serdeczne podziękowania za całoroczną współpracę i szczere życzenia udanego wypoczynku. Życzymy dobrego zdrowia i niczym niezmąconej radości, bezpiecznych podróży, słonecznej pogody i niezapomnianych wrażeń przeżytych podczas wszystkich niezwykłych wakacyjnych przygód. Życzymy, byśmy mogli się dnia 1 września spotkać w bursie zdrowi, szczęśliwi, wypoczęci i pełni zapału do pracy w kolejnym roku szkolnym.RADA PEDAGOGICZNA BURSY

Ognisko

2 VI 2016

image

Już po raz ostatni w tym roku zorganizowaliśmy ognisko dla wszystkich mieszkańców bursy. Tez niejako świętując Dzień Dziecka . Oczywiście było pieczenie kiełbasek, śpiewanie piosenek biesiadnych, rozmowy towarzysko-kulturalne.

Na zakończenie miłego wieczoru każde nasze „bursowe dziecko” bez względu na grzeczność otrzymało po lizaczku.

Rozgrywki sportowe - dzień dziecka

31 V 2016

image

Ktoś mógłby pomyśleć, że jak Dzień Dziecka to już naszej młodzieży nie dotyczy. Otóż dotyczy i to bardzo. Przynajmniej mieszkańcy bursy z utęsknieniem czekają na ten szczególny dzień. Jednak my poszliśmy dalej i nie tylko jeden dzień obchodziliśmy święto, ale cały tydzień. Zorganizowaliśmy rozgrywki sportowe między grupami. Tym razem grały też dziewczyny. Były mecze w piłkę siatkową, ręczną, nożną. Dla każdego coś miłego, bo jak wiadomo sport to zdrowie i w zdrowym ciele zdrowy duch, a my przez cały rok dbamy o rozwój fizyczny młodzieży.

Po intensywnych zmaganiach nadszedł czas na poczęstunek. Pyszny sernik i drożdżowe obwarzanki zniknęły oczywiście w okamgnieniu.

Otwarcie klatki schodowej

30 V 2016

image

Tego dnia Pan Starosta Jarosław Szlaszyński i Pan Dyrektor Jarosław Kwiecień w kaskach ochronnych oraz z młotami w dłoniach – jak na prace budowlane przystało – zburzyli mur i odsłonili piękną, nowiutką, wyremontowaną klatkę schodową. Można powiedzieć, że był to symboliczny akt burzenia murów a budowania mostów. Dzięki temu warunki mieszkalne w placówce stały się jeszcze lepsze, aby wszystkim wygodnie się mieszkało w przytulnej, przyjaznej atmosferze naszej bursy.

Nasza brawura to COOLtura

23 V 2016

image

Brawura w potocznym rozumieniu to chęć popisania się. Młodzież z Zespołu Placówek Młodzieżowych w Augustowie również lubi się popisywać, ale… kulturą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wychowanków od kwietnia do czerwca zorganizowaliśmy akcję „Nasza brawura to COOLtura, która była współfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Augustowie.

Kulturalne działania przyjęły różne formy. Zaczęliśmy od happeningu, w którym pytaliśmy mieszkańców Augustowa o wzór kulturalnego człowieka. Innymi elementami akcji były: gra miejska pt. „ Z ośrodkami kultury za pan brat”, wystawa prac fotograficznych naszych wychowanków, koncert skrzypcowy w wykonaniu dzieci ze Szkoły Muzycznej w Augustowie, konkurs plastyczny pt. „ Warto czytać…”, konkurs na najbardziej kulturalnego wychowanka bursy, wyjście na spektakl teatralny „Widzenie Jana” oraz udział w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Kinochłon”.

Ciekawa forma przedstawienia kultury spotkała się z dużym zainteresowaniem naszej młodzieży i mieszkańców Augustowa.

Rozgrywki piłkarskie w Ełku

28 IV 2016

image

Dopiero opadły emocje po Pożegnaniu Absolwentów, a my już następnego dnia ruszyliśmy na rozgrywki piłkarskie do Ełku. To już tradycja, że co roku spotykamy się, by rozegrać mecze piłkarskie i zmierzyć się z innymi świetnymi drużynami. Pojechaliśmy z dużą grupą kibiców, by wspierać naszych. A rozgrywki to nie byle jakie, bo oprócz nas były też dwie drużyny z Ełku, Suwałk i Dowspudy. Graliśmy systemem „każdy z każdym”, ale w związku z tym było dużo więcej emocji.

Wygrała drużyna z Ełku, na drugim miejscu uplasowały się Suwałki, zaś trzecie zajęła nasza drużyna. I pomyśleć, że tylko jeden gol o tym zdecydował. Królem bramkarzy został nasz wychowanek Łukasz Tkaczuk. Gratulacje. Wróciliśmy wieczorem ze zdartymi od kibicowania gardłami, ale w dobrych humorach. Spotkamy się oczywiście za rok.

Pożegnanie absolwentów

27 IV 2016

image

Nasza wspaniała młodzież ostatnich klas szkół zawodowych i ogólnokształcących kończy edukację w szkole i niestety kończy się jej pobyt w bursie. Z tej okazji, chociaż może lepiej byłoby z tego powodu, bo okazja to smutna, zorganizowaliśmy uroczyste Pożegnanie Absolwentów.

Miało ono miejsce dnia 27.04.2016r. i zgodnie z naszą tradycją nie mogło zabraknąć sentymentalnych wspomnień. Młodzież młodszych klas przygotowała prezentację o każdym wychowanku, przedstawienie oraz dwie piosenki z bardzo ciekawą choreografią. Było zarówno wzruszająco, jak i zaskakująco, gdyż na salę wjechał ogromny tort przygotowany przez młodzież. Mamy nadzieję, że pobyt w bursie był dla wychowanków nauką życia, zdobyciem doświadczenia, nowych przyjaciół i będą czas tu spędzony wspominać kiedyś z rozrzewnieniem. Na zakończenie przemiłego wieczoru odbyła się dyskoteka.

Dni otwarte

22 IV 2016

image

Dni otwarte Zespołu Placówek Młodzieżowych na trwałe wpisały się w harmonogram imprez organizowanych przez placówkę. Ale w tym roku były wyjątkowe, gdyż odbyły się w iście hollywoodzkiej oprawie. Na uczniów klas trzecich wszystkich gimnazjów z powiatu augustowskiego, a także z poza powiatu czekał rozłożony czerwony dywan i … ochroniarze, którzy czuwali nad bezpieczeństwem gości. Przy wejściu wszystkich witała muzyka i uśmiech naszej wspaniałej młodzieży, która doskonale czuła się w roli gospodarzy placówki. Goście częstowani byli wykwintnymi przekąskami- jak na czerwony dywan przystało-przygotowanymi przez naszą młodzież.

Wychowankowie bursy oprowadzali gości po placówce zapoznając z jej atutami- estetycznymi pokojami, salą bilardową, siłownią, salą do tenisa stołowego i dyskotekową, kącikiem internetowym itd., a przede wszystkim z atrakcyjną ofertą spędzania czasu wolnego. Młodzież z bursy opowiadała, co dzieje się u nas ciekawego, jakie mamy kółka zainteresowań, imprezy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Gimnazjaliści mogli porozmawiać z wychowawcami, dyrektorem, oraz młodzieżą mieszkającą w bursie, a tym samym zweryfikować to, co usłyszeli o placówce wcześniej. Jednym słowem była to niepowtarzalna okazja do poznania nie tylko oferty proponowanej przez bursę, ale też wychowawców i wychowanków.

Odwiedziła nas młodzież z Gimnazjum w Lipsku, Bargłowie, Krasnymborze, Janówce, Sztabinie, Gibach i Płaskiej, którą pozdrawiamy i… zapraszamy.

Pokazaliśmy przyszłym wychowankom bursy, jak wiele czeka ich atrakcji z zaangażowaną młodzieżą, wychowawcami i Panem Dyrektorem na czele. Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów. Pokażemy Wam, jak kadra i młodzież potrafi ze sobą współpracować, czerpiąc z wzajemnych relacji wszystko co najlepsze: szacunek, zaufanie, wiedzę.


Marta Maziuk- Wawiórko, Alina Dobrowolska –Bichuń.

Konkurs Piosenki „Rozśpiewani Melomani” w Ełku

12 IV 2016

image

Rozśpiewani melomani to my. Dlatego właśnie wybraliśmy się na konkurs piosenki do zaprzyjaźnionej bursy w Ełku. Przygotowaliśmy dwa polskie utwory: „Damą być” z repertuaru Maryli Rodowicz oraz „Miasteczko cud” Agnieszki Osieckiej. Chociaż nasza choreografia była bardzo pomysłowa i zabawna, niestety nie zdobyliśmy miejsca na podium. Liczy się oczywiście sam udział, przygoda, wspaniały wyjazd, mili gospodarze, wymiana doświadczeń i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych. Do zobaczenia za rok :)

Międzygrupowe Rozgrywki w piłkę nożną

7-12 IV 2016

image

Sekcja sportowa, jak co roku o tej porze, zorganizowała Międzygrupowe Rozgrywki w piłkę nożną. Rzecz się działa na pobliskim „ Orliku”. Do zmagań sportowych przystąpiły trzy drużyny – reprezentanci trzech grup wychowawczych. Skąd w tych chłopakach tyle werwy po zimie? Faktem jest, że mimo złej pogody i delikatnych mrozów uczęszczali regularnie na treningi, biegali, ćwiczyli, kopali. I efekty oczywiście są.

Gra była zacięta, chłopaki „zmęczone, aczkolwiek zadowolone”, bo to przecież ich żywioł. Zwyciężyła grupa trzecia, której bardzo gratulujemy. Mamy nadzieję, że pokażą też klasę na rozgrywkach między bursami w Ełku. Będziemy trzymać kciuki.

Sadzenie drzewek dla przyszłych pokoleń

24 III 2016

image

Gdy tylko pierwsze promienie wiosennego słońca nieśmiało wyjrzały zza chmur, zakwitły przebiśniegi i krokusy młodzież z Zespołu Placówek Młodzieżowych w Augustowie postanowiła fakt nadejścia wiosny zaakcentować.

Pomysłów było mnóstwo, jednak zwyciężyła koncepcja posadzenia obok bursy młodych drzewek sosnowych. Świetnie się złożyło, gdyż 26 marca przypada Międzynarodowy Dzień Lasów. Młodzież uzbrojona w szpadle, łopaty i mniejsze narzędzia kopiące ruszyła tłumnie sadzić iglaki. Teraz będą pieczołowicie je pielęgnować, by za parę lat przyjechać i poczuć dumę, że obok tak dużego gmachu pnie się w górę drzewo posadzone własnymi rękoma.

Oczywiście, w miarę możliwości, takie akcje będą w bursie powtarzane; powtarzane po to, by przyszłym pokoleniom nie zabrakło zacisznego, spokojnego miejsca, w którym wśród drzew będą mogli odpocząć po trudach nauki.

Dzień Chłopaka

10 III 2016

image

Jak jest Dzień Kobiet, to musi być i Dzień Chłopaka. Ten dzień jest nawet dwa razy w roku i nigdy nie wiadomo tak naprawdę, który jest właściwszy. Czy 10 marca, czy 30 września? Ach Ci mężczyźni, zawsze wiedzą, jak się ustawić. Ale prawda jest taka, że bez nich świat byłby smutniejszy, mniej kolorowy, mniej zabawny i poukładany. W każdym razie nasi mężczyźni tego dnia otrzymali od kobietek w dowód miłości i pamięci duże czekolady.

Dzień Kobiet

8 III 2016

image

Dzień 8 marca rozpoczął się w bursie bardzo miło, przyjemnie i sympatycznie. A to głównie z uwagi na piękne słowa skierowane przez Brzydszą Płeć do kobietek. „DROGIE PANIE DZIĘKUJEMY WAM, ŻE CZYNICIE ŚWIAT PIĘKNIEJSZYM I LEPSZYM” Która przedstawicielka płci pięknej by się nie uśmiechnęła i nie pomyślała: szczera prawda? „ŻYCZYMY WAM, BY UŚMIECH ROZPROMIENIAŁ WASZE TWARZE I BYŚCIE ZAWSZE CZUŁY SIĘ DOCENIANE”. Wspaniałe życzenia, oby się spełniły.

Wiadomo, że każda kobieta pragnie uwagi, troski, docenienia jej codziennego trudu, nie tylko tego wybranego dnia, ale w każdej chwili jej życia. Na szczęście panowie to rozumieją.

Wszystkie dziewczęta mieszkające w bursie otrzymały od męskiej części wielkie czekolady. Sekcja fotograficzna wykonała artystyczne zdjęcia, na których uwieczniono piękno kobiety w każdym wieku.

Najfajniejszym pomysłem było wręczenie paniom drewnianych kwiatuszków do własnoręcznego ozdobienia dowolną techniką. Pomysłowo udekorowane kwiaty wystawiono w holu bursy; męska komisja oceniła, wybrała trzy pierwsze miejsca , wręczyła nagrody, a wszystkie kreatywne autorki otrzymały słodkie upominki.

Walentynki

14 II 2016

image

14 luty – Święto Zakochanych. W zasadzie stan zakochania powinien trwać w związku nieprzerwanie, ale przecież różnie z tym bywa. I dobrze, że ktoś wymyślił taki dzień, kiedy na naszą połówkę patrzymy z większą miłością i czułością niż na co dzień. Wręczamy sobie nawzajem walentynki jako dowody naszych uczuć i przywiązania, mówimy piękne słowa płynące prosto z serca. W naszej bursie zorganizowaliśmy wieczór przytulania. Członkowie MRB odwiedzając wszystkie pokoje brali w objęcia mieszkańców wręczając im lizaki w kształcie serca. Było miło i „przytulnie”. Oczywiście tego dnia działała też Poczta Walentynkowa, dzięki której wychowankowie mogli cieszyć się wyrazami sympatii i miłości przesłanymi przez tajemniczych wielbicieli.

Bezpieczne ferie

25 I - 7 II 2016

image

Rozpoczynają się ferie zimowe czyli wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegały one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do domów musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Podstawą, jak zwykle, jest jednak zdrowy rozsądek i ostrożność!!!

Wszystkie zalecenia i wskazówki dotyczące bezpiecznego spędzania ferii zimowych przekazane zostały młodzieży, która ze swojej strony obiecała wszystkich ich przestrzegać.

Wyjście na łyżwy

14 I 2016

image

Kiedy tylko nasza rodzima rzeka Netta zamarzła i otrzymaliśmy zaproszenie na lodowisko Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, czym prędzej ruszyliśmy. Chętnych było mnóstwo, ale na szczęście łyżew i miejsca na lodzie starczyło dla wszystkich. Młodzież wywijała piruety, flipy, toeloopy, itp. i choć niektórzy stawiali na łyżwach swoje pierwsze kroki to szybko się przekonali, że nie jest to tak trudna sztuka jakby się mogło wydawać. Bawiliśmy się świetnie, tylko szkoda, że tak szybko zimowa, mroźna aura ustąpiła miejsca przedwiosennym roztopom.

Wigilia

16 XII 2015

image

Wieczór wigilijny w bursie to czas niezwykły, czas kiedy możemy być wszyscy razem, zatrzymać się na chwilę, podzielić opłatkiem, złożyć sobie najlepsze życzenia. W tym roku ten czas przypadł na 16 grudnia. Zaprosiliśmy zespół instrumentalno-wokalny „Złota Jesień”, który zaprezentował swoje utwory ludowe oraz piękne polskie kolędy. Młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny, były pastorałki, kolędy i wiersze. Kacper Bućko zagrał też kolędy na saksofonie. Na stołach zagościły tradycyjne potrawy wigilijne. Było nastrojowo i świątecznie. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

fot. wykonał Eryk Prostko

Konkurs - świąteczne pokoje

15 XII 2015

image

Jak co roku ogłosiliśmy konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną w pokoju. Zgłosiła się rekordowa liczba młodzieży, bo aż 47 osób mieszkających w 18 pokojach. Przy dekorowaniu wykorzystano przeróżne materiały: bibułę, wycinanki, łańcuchy, lampki, bombki. Nie zabrakło też własnoręcznie wykonanych kominków, ubranych choinek, finezyjnie zapakowanych prezentów. Bardzo przypadł nam do gustu pomysł wykorzystania butelek plastikowych do stworzenia uroczej choinki. Cieszymy się niezmiernie, że nasza młodzież jest tak bardzo kreatywna i twórcza.

fot. wykonał Eryk Prostko

Odpowiedzialność karna młodzieży

8 XII 2015

image

W naszej bursie najważniejsze jest dobro wychowanka, jego harmonijny rozwój, mądre wzrastanie. Dlatego też organizujemy szereg spotkań z ludźmi, którzy uczą młodzież jak kroczyć prostą drogą do dorosłości i odpowiedzialności. Dnia 8 grudnia odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Panią Sędzią Agnieszką Karwowską na temat odpowiedzialności karnej młodzieży. W sposób bardzo przystępny przybliżyła wychowankom zagadnienia związane z prawem karnym oraz omówiła konsekwencje niewłaściwego zachowania młodzieży. Dowiedzieli się m.in., jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby w ich wieku, czy rodzice mogą zostać ukarani za przestępstwa z udziałem małoletnich, czy nieletni może być sądzony jak osoba dorosła, kiedy tak się dzieje, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia, przemocy. Zachęcała młodych ludzi, by zgłaszali wszelkie nieprawidłowe zjawiska, których są świadkami, by nie byli obojętni na wszelkie przejawy zła. Przestrzegała też przed podejmowaniem działań niebezpiecznych, niezgodnych z prawem, a często również zagrażających życiu i zdrowiu innych. Najważniejsze, że wychowankowie po prelekcji mogli zadać ważne dla nich pytania i otrzymali satysfakcjonujące odpowiedzi. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania na pewno przyczynią się do podejmowania przez młodzież bardziej racjonalnych i zgodnych z przyjętymi normami decyzji.

fot. wykonał Eryk Prostko

Mikołajki

7 XII 2015

image

Dnia 7 grudnia 2015 roku odwiedził naszą bursę Św. Mikołaj. Ku uciesze młodzieży, w towarzystwie przepięknych Śnieżynek, rozdawał grzecznym wychowankom zdrowe batoniki. W zamian otrzymał ogromny kosz różnorakich przyborów szkolnych: notesów, książek, kredek, zeszytów, mazaków, itp. Wszystkie te przedmioty jeszcze przed świętami trafią do potrzebujących dzieci ze świetlicy środowiskowej „Przystań”.

fot. wykonał Eryk Prostko

Andrzejki

25 XI 2015

image

Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze. Kierując się tą sentencją staraliśmy się w andrzejkowy wieczór wszelkimi sposobami poznać swoją przyszłość. A sposoby były różne: zaglądanie pod kubeczki, by poznać swój przyszły zawód, wbijanie szpileczek w serce, by poznać imię żony lub męża, kręcenie butelką i odgadywanie, co nas czeka w nadchodzącym roku i wiele, wiele innych. W każdym razie był to czas spędzony w bardzo magicznej i nastrojowej atmosferze. Po wróżbach wszyscy ochoczo ruszyli do tańca na ostatniej w tym roku dyskotece.

fot. wykonał Eryk Prostko

Jubileusz 15-lecia Bursy - za co kochasz Bursę

18 XI 2015

Jubileusz 15-lecia Bursy - Wypowiedzi absolwentów

18 XI 2015

Jubileusz 15-lecia Bursy Międzyszkolnej w Augustowie

18 XI 2015

image

15 lat minęło. Na uczczenie tego Jubileuszu wybraliśmy dzień 18 listopada 2015 r. Tak naprawdę nasz budynek powstał w 1956 roku i początkowo mieścił się tu Internat Liceum Pedagogicznego. Z czasem przekształcił się on w Internat Zespołu Szkół Budowlano- Elektrycznych. W 2000 roku w wyniku połączenia dwóch internatów: Zespołu Szkół Budowlano- Elektrycznych, dzisiaj Augustowskiego Centrum Edukacyjnego i Zespołu Szkół Zawodowych, dzisiaj Zespołu Szkół Technicznych powstała Bursa Międzyszkolna, której dyrektorem został P. Jarosław Kwiecień, kierujący naszą placówką od 15 lat. Od września 2006 roku bursa weszła w skład powstałego w jej murach Zespołu Placówek Młodzieżowych. Tyle o historii, zaś skupiając się na ostatnich 15 latach śmiało możemy powiedzieć, iż udało nam się poprawić warunki bytowe, bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników, zorganizować i zbudować zaplecze do kreatywnego spędzania czasu wolnego przez mieszkańców bursy. Współpracujemy z rodzicami, szkołami, poradniami, różnymi instytucjami, jak też z zaprzyjaźnionymi bursami z innych miast i województw. Na wstępie młodzież zaznaczyła, iż bursa dla mieszkańców jest drugim domem, w którym spędzają większość czasu, dorastają, kształtują się, uczą zaradności i samodzielności. Obchody 15- lecia Bursy zaszczycili swoją obecnością znakomici goście, m.in: Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński, Przewodniczący Rady Miejskiej Filip Chodkiewicz, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk i wielu innych. Młodzież w osobach: Katarzyna Dadura, Gabrysia Skaradzińska, Sylwia Nieścier, Ewa Tkaczuk, Ewelina Nieścier, Kacper Bućko, Darek Tarasewicz, Kamil Tkaczuk, Jacek Krysztopa, Rafał Czygier, Eryk Prostko oraz gościnnie była wychowanka Justyna Wilczewska przygotowali z tej okazji świetny program artystyczny; były piosenki, dedykacje, skecze, filmiki, wspomnienia byłych mieszkańców. O jubileuszu trochę długo, ale jest on tego wart. Było ciepło, rodzinnie, wzruszająco.

fot. wykonał Eryk Prostko

Rozmowy o uzależnieniach

9 XI 2015

image

Życie jest najcenniejsze przekonywał nas członek zespołu Telepathia - pan Andrzej Piasecki. Od dwunastu lat, za pomocą kolejnych nieszablonowych projektów, zajmuje się uświadamianiem niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą alkohol, papierosy, narkotyki i dopalacze. Pan Andrzej przytaczał autentyczne historie i przekonywał, że środki uzależniające to śmierć. Uczestnicy warsztatów zaopatrzeni w narko- i alko- gogle imitujące sposób widzenia osoby "pod wpływem", siedząc wewnątrz obracanego wokół własnej osi wraku, mogły na własnej skórze przekonać się "jak to działa". Uczestnicy otrzymali solidniejszą dawkę informacji, zwłaszcza dotyczących narkotyków i alkoholu. ‒ Ta plamka, którą widzicie przez gogle, to pamięć szybka. Można ją dostrzec zamykając powieki po spojrzeniu na Słońce. Sprawia wyjątkowy problem w przypadku używania alkoholu czy narkotyków. Wtedy pamięć szybka zaczyna zachodzić na pamięć tymczasową i zastępuje ją mówiąc nam np. że zakręty będące daleko od nas są bardzo blisko, lekkie robi się ciężkie, a obraz się rozdwaja. Tak widzi mózg, nie oczy ‒ dowiadywali się zebrani.


Prowadzący, dzieląc się swoimi doświadczeniami w pracy z osobami uzależnionymi i zdobytą przez lata wiedzą, kładą przede wszystkim nacisk na współodpowiedzialność za własne życie i dokładne wyjaśnienie spustoszeń, jakie czynią w organizmie używki. ‒ W tych goglach macie najmocniejszą truciznę, nazywaną „krokodylem substancję pochodzącą z południa Rosji ‒ objaśniał Andrzej Piasecki ‒ to pochłonęło ponad 100 młodych ludzi w te wakacje. "Mocarz" jest przy nim niczym balet wiedeński. Jego przyjęcie to 80 godzin życia i bezbolesna, bo następująca w wyniku stopienia połączeń synaps, ale pewna śmierć. Alarmujące i umiejętnie dobrane informacje oraz znakomity kontakt z odbiorcami w różnych grupach wiekowych, trafiły na podatny grunt. Wiarygodność prelegentów sprawiła, że przesłanie wielokrotnie i na kilka sposobów podkreślane przez Andrzeja Piaseckiego zostało potraktowane poważnie. ‒ Nie obchodzi mnie, kto prywatnie mówi coś na wasz temat, ale wasze życie jest najcenniejsze i być może kiedyś ktoś z was będzie mógł zrobić coś dla nas, starszego pokolenia. Nie będę wam mówił, jakie są wskaźniki spożycia, bo kogo to obchodzi. O jedno mogę was poprosić: żebyście dbali o swoje koleżanki, kolegów, rodziny, także osoby młodsze od was, z jednego powodu- bo wy macie już duże doświadczenie, możecie uratować komuś zdrowie i życie. Co po spotkaniu potwierdzili sami zainteresowani.

Otrzęsiny 2015

7 X 2015

image

Otrzęsiny to jedna z tych ogólnobursowych imprez, na którą się czeka z niecierpliwością. Zarówno młodzież starsza, jak i ta nowoprzybyła. Widzimy wówczas w całej okazałości jacy fajni wychowankowie u nas zamieszkali. Data 07.10.2015r. zapadnie w pamięci pierwszaków na długo. By stać się pełnoprawnymi mieszkańcami naszej bursy, mieli oni za zadanie zaliczenie aż dziesięciu konkurencji. Oczywiście takimi mieszkańcami są od początku, jednak tradycji musiało stać się zadość. Bardzo sprawiedliwym był fakt, iż każdy wychowanek pokonywał swoisty tor przeszkód w jednakowej formie, czyli przed wszystkimi stały takie same zadania do wykonania. Pierwszaki poradziły sobie doskonale.


Po zjedzeniu żelkowej myszy, zaśpiewaniu piosenki, znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące bursy, wydmuchaniu mąki z miseczki, przelaniu mleka z kubka do kubka małą łyżeczką złożyli przysięgę, iż będą słuchać wychowawców i szanować starszych. Na zakończenie odbyła się długo oczekiwana dyskoteka. Jak ten czas leci, dopiero żegnaliśmy absolwentów, a już witamy pierwszaków. Taka kolej rzeczy.

fot. wykonał Eryk Prostko

Ostrzegamy przed dopalaczami

6 X 2015

image

W ciągu całego roku szkolnego w naszej bursie prowadzimy szereg działań profilaktycznych dotyczących uzależnień. Jednym z takich działań jest zorganizowanie cyklu spotkań na temat problemu uzależnienia wśród młodzieży. Spotkania prowadzi pani psycholog Elżbieta Przekop z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, która w sposób bardzo interesujący i ciekawy uświadamia młodym ludziom negatywne skutki zażywania środków psychoaktywnych.W ciągu całego roku szkolnego w naszej bursie prowadzimy szereg działań profilaktycznych dotyczących uzależnień. Jednym z takich działań jest zorganizowanie cyklu spotkań na temat problemu uzależnienia wśród młodzieży. Spotkania prowadzi pani psycholog Elżbieta Przekop z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, która w sposób bardzo interesujący i ciekawy uświadamia młodym ludziom negatywne skutki zażywania środków psychoaktywnych.

fot. wykonał Eryk Prostko

Integracyjne rozgrywki sportowe

30 IX 2015

image

Sportowe zmagania rozpoczęliśmy tego roku szkolnego od meczu między drużyną naszych bursowych piłkarzy weteranów a wychowankami klas pierwszych. Ekipy grające w piłkę nożną były tak liczne i tak chętne do współzawodnictwa, iż zaistniała obawa, że wszyscy chętni nie zdążą zabłysnąć na boisku. Jak wiemy, najłatwiej i najskuteczniej jest się poznać i zintegrować właśnie podczas rozgrywek. I w myśl tej zasady rozpoczęliśmy mecze. Najpierw piłka nożna, gdzie walka była bardzo zacięta i wyrównana i tylko jeden punkt zdecydował o zwycięstwie drużyny starszych kolegów. Cieszymy się, że rośnie nam wspaniała piłkarska kadra. Jak młody narybek będzie systematycznie ćwiczył na Orliku to: Strzeżcie się przyszli przeciwnicy!


Potem rozegraliśmy mecz w piłkę ręczną. Tu również prym wiedli bardziej doświadczeni zawodnicy. Ale cóż się dziwić, przecież mieszkają w bursie już dwa, trzy lub więcej lat, to i się wyszkolili. Na szczęście młodsza młodzież ma potencjał i niedługo zajmie ich miejsce. Kolejne mecze to rozgrywki międzygrupowe w piłkę nożną. Jak już wychowankowie się zintegrowali, czyli cel został osiągnięty, to wystąpili przeciwko sobie, starsi i młodsi w jednej drużynie, jakie to ma teraz znaczenie kiedy jesteśmy w jednej grupie wychowawczej? Przed nami kolejne ciekawe mecze i kolejne emocje.

fot. wykonał Eryk Prostko

Rozdanie kart dostępu

23 IX 2015

image

Jak każe nasza tradycja, zawsze na początku roku szkolnego rozdajemy młodzieży, która po raz pierwszy przekracza progi bursy tzw. karty dostępu. Stają się oni „pełnoprawnymi” mieszkańcami placówki z własnym numerowanym „dowodem osobistym bursowicza”. Placówki bardzo przyjaznej i jak widać bezpiecznej, gdyż tylko osoby posiadające taką kartę mogą bez problemu wejść do budynku. Nie znaczy to, że pozostałym mówimy „nie”, kiedy mają potrzebę dostania się do bursy, sygnalizują to dzwonkiem domofonu przy drzwiach i niewątpliwie drzwi staną przed nimi otworem. Co roku dokumentujemy uroczyste rozdanie kart, gdyż kiedy nasza młodzież kończy szkołę wówczas mamy świetne zdjęcia z dawnych lat.

fot. wykonał Eryk Prostko

Ognisko

22 IX 2015

image

Wspólne spotkanie przy ognisku. Niektórzy bardzo długo czekali na ten dzień, dzień 22.09. Pogoda dopisała, frekwencja również. Było miło, wesoło, śpiewnie i radośnie. Upiekliśmy kiełbaski, wypiliśmy herbatkę, bez cukru oczywiście, zgodnie z nowymi wytycznymi ale za to z miodem. A potem długo i głośno śpiewaliśmy przy wtórze gitary, którą przywiozła wraz z własną osobą nasza ubiegłoroczna absolwentka Justyna. To był naprawdę piękny i udany wieczór.

fot. wykonał Eryk Prostko

Ewakuacja

15 IX 2015

image

Jesteśmy już po próbnej ewakuacji. Emocji było dużo, gdyż alarm był dla wszystkich całkowitym zaskoczeniem. Na szczęście młodzież została wcześniej przeszkolona z przepisów ppoż., zapoznana z drogą ewakuacji oraz ze standardami zachowania się w sytuacji zagrożenia. Dwoje wychowanków „wołało o pomoc” z okna na drugim piętrze, jednakże w bardzo szybkim tempie zostali oni uratowani przez dzielnych strażaków. Ewakuacja mieszkańców bursy trwała zaledwie chwilę, wszyscy byli bardzo zdyscyplinowani. Mamy już pewność, że w momencie prawdziwego zagrożenia poradzimy sobie doskonale.

fot. wykonał Eryk Prostko

Kwaterowanie 2015

31 VIII 2015

image

Jutro uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego a my w przeddzień wkroczyliśmy w mury naszej kochanej bursy.