logo
logo
logo

Dopalacze mogą Cię wypalić !

image

Uzależniają, niszczą i zabijają- to dopalacze, narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Jakie konsekwencje dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?


Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”. Dopalacze to mieszanki trucizn. Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może i zwykle ma po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.


Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci. A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje. Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz. Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna. W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca. Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników: rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu. Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.
Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz, pamiętaj, aby:

• wypić dużo wody mineralnej

• zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej

• nie siadać za kierownicą

• nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu

• a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!

Więcej informacji można przeczytać na stronach internetowych www.dopalaczeinfo.pl, www.gis.gov.pl

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie.

Strzelnica

18 VI 2015

image

„Nam strzelać nie kazano”…., a w bursie kazano. To oczywiście żart. Na strzelnicę wybrały się tylko osoby chętne. Najpierw strzały próbne, które nie zawsze trafiały w tarczę, a po niewielkim treningu już prawie same dziesiątki. Największym problemem było odpowiednie ułożenie ciała oraz uchwycenie na jednej linii muszki i szczerbinki. Strzelaliśmy z broni sportowej KBKS z 50 metrów. Było trudno, ale każdy z nas z odwagą podjął wyzwanie i skupiając się oraz maksymalnie koncentrując na celu pokazał szczyt swoich możliwości. I kolejny raz zdobyliśmy zupełnie nowe doświadczenia, bo kto wie, czy jeszcze kiedykolwiek w życiu będzie nam dane być na strzelnicy.

Ostatnie rozgrywki...

11 VI 2015

image

Kończymy sezon piłkarski. Z wielkim żalem, bo było miło, emocjonalnie, sportowo, rekreacyjnie i oczywiście trochę nerwowo. Będzie nam tego brakowało. Rozegraliśmy kilka bardzo ciekawych meczów. Trudno stwierdzić, która grupa zwyciężyła, gdyż na koniec roku szkolnego wymieszaliśmy się w ramach integracji. Najważniejsze, że młodzież nam się fizycznie rozwija i przy okazji dobrze bawi.

Konkurs „Mówię NIE! uzależnieniom”

10 VI 2015

image

10 czerwca 2015r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie pt. „Mówię NIE! uzależnieniom”.


Celem konkursu, którego organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie, było zwiększenie świadomości młodzieży powiatu augustowskiego w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych oraz kształtowanie postaw asertywnych wobec zachowań prowadzących do rozwinięcia się u człowieka różnego rodzaju nałogów.


Na konkurs wpłynęły 64 prace z augustowskich szkół ponadgimnazjalnych. Nasi wychowankowie uzyskali najlepsze wyniki i zdobyli nagrody. Zwycięzcami zostali:


1. Dawid Dobrydnio
2. Magda Hejdeman
3. Justyna Kirjaka
4. Zbyszek Korycki
5. Karolina Kuczyńska
6. Klaudia Milewska
7. Michał Szczytko
8. Justyna Sylwia Wilczewska

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Zawody na wesoło

1 VI 2015

image

Jak się bawić, to się bawić. W myśl tej zasady poszliśmy na stadion II LO z różnymi pomysłami zabaw sportowych, akcesoriami i dobrym humorem. Wyznaczone drużyny stanęły do walki. I się zaczęło: „szybciej”, „ co Ty robisz?”, „dawaj”, itp. Konkurencji było mnóstwo. Sztafeta na wesoło, czyli: bieg z jajkiem na łyżce w wykonaniu wychowawców, wyścig w workach, bieg w długich spódnicach i perukach, bieg z butelką między kolanami, wyścig z wodą w kubku. Nie zabrakło też i bardziej statycznych, np. rzut piłką w pachołek, układanie hasła na zasadzie puzzle, przebieranie grochu i fasoli, przerzucanie balonu napełnionego wodą.
Bardzo fajną konkurencją, było przejście na czas w gumowej taśmie kilku osób, czy też nawoływanie osoby z zawiązanymi oczami, by dotarła do swojej drużyny. Całe zawody sportowe dostarczyły uczestnikom i widzom wielu przyjemnych przeżyć, emocji, wiele śmiechu i niezapomnianych wrażeń. A o to przecież w tym wszystkim chodziło.

Ognisko

26 V 2015

image

Kiedy poprzednim razem zaplanowaliśmy ognisko pogoda nie dopisała, a już tak się chciało poczuć smak pieczonych kiełbasek…. Jak wiadomo, kto ma słuszność i cierpliwość dla tego przyjdzie odpowiedni czas. Skoro obie - „ości” były, to i czas przyszedł. Dnia 26.05 2015r. zapłonęło ognisko i zaszumiał przybursowy lasek. Może celowo był to Dzień Matki, by niektórzy oderwali się od swych trudnych wspomnień.
W każdym razie, jak powiedział zaprzyjaźniony nauczyciel w-fu z pobliskiej szkoły -„ U Was zawsze taka rodzinna atmosfera”. Bo i pewnie. Tyle, że tę atmosferę i klimat tworzą ludzie, z którymi akurat przebywamy - odpowiedziała mu zaprzyjaźniona wychowawczyni. A u nas pracują i mieszkają cudowni ludzie. Dlatego też zwykłe pieczenie kiełbasek, śpiewanie piosenek biesiadnych, wymiana zdań, wspólne spotkanie stają się niezwykłe. Właśnie myślimy o następnym ognisku, już na zakończenie i podsumowanie roku szkolnego.

Targi szkół

29 IV 2015

image

29.04.2015r. niby dzień jak co dzień, a jednak jakże uroczysty. W pobliskiej szkole ACE odbyły się I Targi Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasza placówka przygotowała swoje bardzo atrakcyjne stanowisko. Mnóstwo balonów, gadżetów, ulotek; plakaty promujące bursę wykonane przez młodzież. A wyświetlany filmik pod hasłem „Dlaczego warto zamieszkać w bursie” wzbudził ogromny aplauz wśród przybyłych gimnazjazjalistów. Podania o przyjęcie do bursy na przyszły rok szkolny rozeszły się jak świeże bułeczki i już zaczynają do nas napływać z powrotem. Po wizycie w szkole uczniowie z pobliskich miejscowości gromadnie wkroczyli do gościnnej placówki jaka jest Zespół Placówek Młodzieżowych. Jak Dzień Otwarty w Bursie to wszystkie drzwi przecież stoją otworem, a na progu czekają nasi sympatyczni wychowankowie występujący w roli przewodników. Pokazali przybyłym atrakcyjne „włości”, tj. bilard, siłownię, salę komputerową, sale dyskotekową, salę do tenisa stołowego, do oglądania TV oraz cudnie wysprzątane pokoje mieszkańców. Na pewno ten dzień dostarczył młodzieży gimnazjalnej wielu wrażeń. Zapraszamy do nas i czekamy z niecierpliwością na bliższe poznanie.

Międzybursowy turniej sportowy

22 IV 2015

image

Już po raz dziewiąty rozegraliśmy mecze piłki nożnej między bursami z Ełku, Augustowa, Suwałk i Internatem z Sejn o Puchar Starosty Augustowskiego. Tym razem to my byliśmy gospodarzami. Jakże zacięta to była walka wie tylko ten, kto grał i kibicował. Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Atmosfera i pogoda wspaniałe, humory i nastroje również. Przygotowaliśmy dla naszych znamienitych gości poczęstunek, pyszne kolorowe kanapki, drożdżowe obwarzanki, ciasta, owoce, słodycze. Na zakończenie oczywiście uroczysty moment rozdania pucharów, dyplomów oraz uhonorowanie najlepszego bramkarza i strzelca zawodów. Dokonała tego Pani Katarzyna Sturgulewska - wicestarosta Augustowa. I najważniejsze – klasyfikacja: I miejsce zajęli zawodnicy z Ełku, II –ie drużyna z Augustowa, III – ie z Suwałk, IV – e z Sejn. Wszystkim gratulujemy. Do zobaczenia w przyszłym roku w gościnnym Ełku.

Pożegnanie absolwentów

20 IV 2015

image

„Chciałbym kiedyś tu powrócić, chciałbym kiedyś tu zapukać. Porozglądać się dokoła, by dzisiejszy dzień odszukać”. No i stało się. Czas rozstania nadszedł. Niektórzy wychowankowie mieszkali u nas cztery lata, niektórzy rok, ale podczas imprezy pożegnalnej wzruszyli się chyba wszyscy. Na rozpoczęcie młodsi koledzy przygotowali przedstawienie kabaretowe o małżeństwie złożonym z Mietka i Luśki, którzy wybrali się na romantyczną przygodę pod namiot. Następnie zaśpiewały wokalistki - piosenkę „Wehikuł czasu”, którą na zasadzie karaoke podchwycili absolwenci i za chwilę cała sala rozbrzmiewała wspólnym śpiewem. Jednak największym hitem okazała się prezentacja poszczególnych osób, nadanie każdemu tytułu, np. Miss Bursy, Dżentelmen Roku, itp. przeczytanie humorystycznego wiersza, który bardzo trafnie oddawał ich najbardziej charakterystyczne cechy i zachowania oraz przedstawienie zdjęć z różnych momentów życia w bursie. Absolwenci otrzymali dyplomy w trwałych antyramach, by jak najdłużej mogły przywoływać wiele wspaniałych wspomnień. Na zakończenie wjechał ogromny i pyszny tort, którym się wszyscy uczestnicy tejże wzruszającej imprezy mogli delektować. Mamy nadzieję, że przeżyty w bursie czas będzie należał do tych najlepszych chwil w życiu. Życzymy Absolwentom wielu sukcesów, wiele radości i spełnienia marzeń najskrytszych. Wracajcie do nas, pukajcie, rozglądajcie dokoła i odnajdujcie swe wspomnienia.

Wielkanocny konkurs plastyczny

30 III 2015

image

Wychowankowie naszej bursy uczestniczyli w Wielkanocnym konkursie plastycznym. Dowolną techniką wykonywali różne cudeńka. Przygotowane dekoracje z pewnością ubogacą wielkanocne stoły. Komisja oceniła wykonane prace. I miejsce za swoją pracę zajął Oskar Chomiczuk, II miejsce - Justyna Zapolska i III - miejsce Sylwia Nieścier. Gratulujemy pomysłowości i zdolności.

Powitanie wiosny

16-20 III 2015

image

Nadchodzi wiosna. Mieliśmy jej nadejście uczcić wieczornym akcentem, jednak młodzież ma tyle energii i pomysłów, ze musieliśmy rozłożyć nasze wiosenne akcenty na każdy dzień tygodnia. Rozpoczęliśmy 16.03.2015r. konkursem na najczystsze pokoje w grupach ze szczególnym naciskiem na segregację śmieci. Tak wysprzątanych, odkurzonych i pachnących pokoi dawno nie było. Bardzo się wszyscy starali. Kolejny dzień upłynął pod znakiem „Gry miejskiej”, kiedy to młodzież otrzymawszy wskazówkę w formie zagadki musiała dotrzeć w wyznaczone miejsce i wykonać zadanie, by pójść dalej. Punktów w mieście było pięć. Mnóstwo zabawy, ale i determinacji. Najlepsza grupa wykonała zadanie w 20 minut. 18.03. wychowankowie rysowali kredkami ołówkowymi plakat promujący bursę. Prace były pomysłowe, zabawne i przemawiające do wyobraźni. Ostatnia konkurencja to bieg w bursie „60-tka”. Polegał na odnalezieniu odpowiedniego numerka ukrytego na korytarzach i odpowiedzi na pytanie dotyczące Augustowa, historii, biologii i innych dziedzin. Było ciężko. Mimo zmęczenia bardzo się wszystkim podobało. Zwycięska drużyna w nagrodę skonsumowała cztery duże pizze, zaś reszta zaangażowanych uczestników z innych grup otrzymała po czekoladzie. Takie zajęcia to doskonały pomysł na integrację grup, na zagospodarowanie czasu wolnego, na rozwijanie zainteresowań i talentów młodzieży. Będziemy je organizować częściej. Za chwilę nadejdzie lato…..

Dzień kobiet

8 III 2015

image

Być kobietą, być kobietą…. W zasadzie Dzień Kobiet powinien trwać cały rok; cały rok należy kobiety adorować, szanować , pomagać im i doceniać ich starania. Pobożne życzenia. Chociaż trzeba przyznać, ze w naszej bursie mężczyźni są bardzo uprzejmi i szarmanccy na co dzień. Lecz szczególnie w tym dniu wszystkie kobiety, bez wyjątku, czekała niespodzianka. Gdy dziewczyny przychodziły rano zaspane na śniadanie otrzymywały piękny kwiat wraz z życzeniami i od razu na ich twarzach pojawiał się szczery uśmiech i dobry humor na cały dzień. Oczywiście część żeńska pracowników bursy również została obdarowana kwiatami, czekoladkami i tortem upieczonym przez chłopaków. Dziękujemy za te miłe chwile.

Kręgle

5 III 2015

image

Wybraliśmy się na Kręgielnię. Oprócz mistrzowskich rzutów kręglami można było zagrać w bilard i darta, z czego młodzież oczywiście skorzystała. Rywalizacji nie było końca, lecz zwycięzca mógł być tylko jeden. Jednak pomimo zaciętej rywalizacji wszyscy wróciliśmy w doskonałych humorach bo zabawa była bardzo udana.

Bal Przebierańców

12 II 2015

image

Nadszedł ostatni dzień karnawału czyli Ostatki. Jakby go spędzić? Pomysł zrodził się spontanicznie - organizujemy Bal Przebierańców. Chętnych było wielu, a przebrania efektowne, ciekawe, atrakcyjne, wyszukane, oryginalne i same och i ach. Wychowankowie, jak zawsze, wykazali się bardzo dużą kreatywnością, inwencją twórczą, błyskotliwością i znów och i ach. No cóż taką mamy młodzież….. Był monter, góralka, turysta, diabełek, hip-hopowiec, dama, ochroniarz, Bawarka, harcerka, a nawet koń. Wszystkie osoby, które się przebrały otrzymały słodkie nagrody, jednak wszystkich zdeklasował Marek przebrany za bardzo interesującą, barwną kobietkę i jemu to przypadł w udziale podwójny, jeszcze bardziej słodki, podarunek. Wszyscy bawili się rewelacyjnie. Jutro odpoczywamy.

Miłosne wypieki

10 II 2015

image

Walentynki świętowaliśmy w Tłusty Czwartek, dlatego też nie mogliśmy się powstrzymać, by nie uformować naszymi zdolnymi rękoma cudnych obwarzanków, pulchnych serc, pachnących, apetycznych gofrów zdobionych wg gustu: dżemem, bitą śmietaną, cukrem pudrem. Pycha…. Zapachy, ulatniające się z kuchni zwabiły nawet najbardziej wybrednych smakoszy, którzy z ogromnym apetytem konsumowali wyborne wypieki. Tak oto sekcja kulinarna romantyczny wieczór Walentynkowy chcąc nie chcąc, ale wiadomo przecież, że „chcąc”  spędziła w kuchni. Czegóż nie robi się z miłości.

Walentynki

10 II 2015

image

W naszej przyjaznej bursie miłość kwitnie przez cały rok. Jednak jest taki jeden szczególny dzień, kiedy z utęsknieniem czekamy na jakiś mały znak od tej drugiej osoby, której obraz nieustannie zaprząta nasze myśli – to oczywiście Dzień Św. Walentego. Obchodziliśmy go bardzo sentymentalnie i romantycznie. Najpierw przedstawienie. W roli głównej Wandzia, która usilnie pragnie być sekretarką i jej marzenie po wielu dowcipnych ripostach się realizuje. Potem Koncert Życzeń. Liczna widownia w napięciu zastanawiała się: Prześle mi Walentynkę, czy nie? kwiat, czy może jakiś inny dowód, że jej zależy? I doczekała się. Życzeń było mnóstwo i innych dowodów też. Justyna, Kasia, Gabi i Sylwia – utalentowane wokalistki przepięknie zaśpiewały „Na jednej z dzikich plaż”. W dalszej części wieczoru: hit czyli sonda przeprowadzona wśród młodzieży „Co sądzisz o miłości”. Tu dopiero wychowankowie mieli pole do popisu. Wypowiedzi były przeróżne: „Miłość to najpiękniejszy dar, to zaufanie, bliskość, tęsknota”. A na zakończenie mega dyskoteka prowadzona przez znanego DJ Radipaxa, trwająca wyjątkowo do godz. 22.00. Wrażeń tego dnia było więc co niemiara.

Łyżwiarskie popisy

19 I 2015

image

"Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Wiedzą wszyscy, ale niewielu widziało. I ten fakt staraliśmy się naprawić dn. 19.01.2015r, kiedy to wyruszyliśmy na Lodowisko do stolicy naszego województwa - Białegostoku. Grupa była liczna, zwarta i gotowa, złożona z trzydziestu osób; po części mistrzów jeżdżących na łyżwach doskonale, jak i adeptów stawiających na lodzie swe pierwsze kroki. Najważniejsze, że dwie godziny intensywnego treningu łyżwiarskiego minęły w okamgnieniu. Nie obyło się oczywiście bez drobnych otarć i kontuzji, ale któż by się tym przejmował (chyba, że wychowawczyni). Było tyle zabawy, beztroski i relaksu, że już się zastanawiamy, jakby tu znów powtórzyć naszą wspaniałą wycieczkę.

Wigilia

17 XII 2014

image

Dnia 17.12.2014 r. w Bursie odbyła się kolacja Wigilijna. Naszymi specjalnymi gośćmi byli Wicestarosta Powiatu Augustowskiego Pani Katarzyna Sturgulewska oraz Starosta Powiatu Augustowskiego Pan Jarosław Szlaszyński. Tak świąteczną aurę uświetnił występ Młodzieżowej Rady Bursy. Po występie wszyscy dzielili się opłatkiem przy dźwiękach pięknych kolęd. Po złożeniu sobie życzeń mieszkańcy bursy oraz pracownicy zasiedli przy jednym, pięknie nakrytym stole świątecznym. Po części głównej nie odbyło się bez śpiewania kolęd granych na żywo. Wszystkim życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, aby ten czas z rodziną przy jednym stole był pełen świątecznej magii a czas świąt okazją do wypoczynku i nabrania sił na nowy rok.

Święta w moim pokoju

16 XII 2014

image

W dniu 16.12.2014r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „Święta w moim pokoju”. Młodzież wykazała się niezwykłą pomysłowością w dekoracjach swoich sal. Tym samym stworzyła bajeczną świąteczną atmosferę. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzcy. Po licznych naradach I miejsce w kategorii dziewcząt zdobyły Aneta Gniedziejko i Karolina Sierocka p. 127, natomiast w kategorii chłopców Mateusz Hryń i Michał Szczytko p. 230. Zaszczytne II miejsce wśród dziewcząt zajęły Paulina Jakubowska, Monika Ołdak i Urszula Zamojska z p. 101, wśród chłopców – Rafał Czygier i Dawid Dobrydnio p. 226b. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.

Tydzień kultury słowa

8-12 XII 2014

image

W dniach 8-12 grudnia 2014r. w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie został zorganizowany Tydzień Kultury Słowa. Głównym celem była walka z narastającym zjawiskiem wulgaryzacji języka wśród młodzieży, a także zaprezentowanie jak można walczyć z tym zjawiskiem oraz jakich neutralnych wyrażeń można używać w sytuacjach stresujących, by rozładować napięcie. W trosce o czystość i piękno mowy ojczystej przygotowano szereg działań:
- prezentacja multimedialna nt. negatywnych skutków używania wulgaryzmów;
- konkursy plastyczny i multimedialny nt. „STOP WULGARYZMOM”
- głosowanie na bursowego „MISTRZA GRZECZNOŚCI”
- happeningi – „LISTA MIŁYCH SŁÓW” i „STOP WULGARYZMOM”
- spotkanie z poetką p. Józefą Drozdowską
- rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród .
Przez cały tydzień miała miejsce ekspozycja plakatów oraz pokaz prezentacji multimedialnych wykonanych przez młodzież na konkurs. Ponadto podczas happeningów rozdawane były znaczki w kształcie uśmiechniętej buźki (wstawić zdjęcie buźki )promujące znaczenie słów grzecznościowych w relacjach interpersonalnych. Mieszkańcy placówki chętnie brali udział w akcji. Ww. przedsięwzięcia miały na celu promowanie czystej polszczyzny. Mamy nadzieję, że nasza młodzież będzie zwracać większą uwagę na język, którym się posługuje a na jej ustach częściej będą gościły słowa grzecznościowe a nie wulgaryzmy. Za całość były odpowiedzialne p. Marta Maziuk-Wawiórko, p. Ewa Bartoszewicz i p. Alina Dobrowolska-Bichuń.

Mikołajki

6 XII 2014

image

To już tradycja, że co roku przychodzi do na prawdziwy Mikołaj, to zapewne związane jest z tym, że cały rok jesteśmy grzeczni. W naszej Bursie pojawił się z workiem słodkości. Każdy dostał prezencik. Do zobaczenia za rok.

Andrzejki

27 XI 2014

image

Zgodnie z tradycją naszej bursy, jak co roku, dn. 27.11 w naszej bursie odbyły się Andrzejki. Wróżbom i zabawom nie było końca. To znaczy koniec był, ale dopiero o 21.30. Wszyscy bardzo się starali poznać swą przyszłość; czy dobry mąż, dużo pieniążków, czy staropanieństwo lub życie zakonne, czy będę weterynarzem, inżynierem, czy może grabarzem? Oto jest pytanie, na które odpowiedź właśnie tego magicznego wieczoru znalazły nasze przepiękne, inteligentne i co najważniejsze kompetentne i doświadczone wróżki. Można też było poznać imię przyszłej żony, czy męża. Czy wróżby te odmienią nasze życie w 2015r? Hitem spotkania były mufinki z wróżbami, tak pyszne, że zniknęły w kilka minut. Na zakończenie odbyła się ostatnia w tym roku dyskoteka, na której świetnie i w bardzo licznym gronie wszyscy się bawili. Magiczny nastrój tego wieczoru udzielił się większości, co zresztą można obejrzeć na zdjęciach. Zabawę zorganizowała Młodzieżowa Rada Bursy wraz z opiekunem Panią Dorotą.

Konkurs Piosenki Polskiej w Ełku

4 XI 2014

image

„Nie dokazuj, miła nie dokazuj”, ale któżby tego słuchał. Nasza młodzież dokazywała w najlepsze na Konkursie Piosenki Polskiej „Rozśpiewani Melomani”, który odbył się dn. 4.11.2014r.w Bursie Szkolnej w Ełku. To właśnie piosenką Marka Grechuty, ze specjalnie na tę okazję powołanym zespołem wokalnym, wyśpiewaliśmy III miejsce. I zupełnie nie złośliwie nazwaliśmy nasz zespół „Konstantynopolitańczykowianeczki”. Przepięknym wykonaniem utworu „List do Boga” popisała się Justyna Wilczewska, która otrzymała specjalne gratulacje od jury. Na konkursie pojawili się też soliści i zespoły z różnych burs i internatów (np. z Giżycka, Mrągowa, Olecka), a poziom prezentacji znanych polskich piosenek był bardzo wysoki. Tym bardziej cieszymy się, że w naszej augustowskiej placówce mieszka tak utalentowana młodzież. Grupę przygotowywała Pani Dorota Siemieńczuk. Wielkie gratulacje.

Halloween

28 X 2014

image

Dnia 28.10.2014 r. zorganizowaliśmy w naszej Bursie obchody Halloween. Trzy urocze "wiedźmy" (Klaudia Poniatowska, Justyna Karpińska, Magda Hejdeman) zbierały cukierki pod hasłem "Cukierek albo Psikus", które zostaną przekazane dla dzieci ze świetlicy środowiskowej, Następnie wychowankowie brali udział w podchodach. Celem było znalezienie 5 ukrytych na terenie bursy dyń. W tej konkurencji najlepsze okazały się dziewczęta (Sylwia Nieścier, Gabriela Skardzińska oraz Kasia Dadura). Nieco później do celu dotarli chłopcy (Marek Wasilewski, Patryk Klukowski oraz Krzysztof Andraka). Trzecie miejsce w tej konkurencji zajęli Kacper Bukowski, Piotr Kowalczuk oraz Sylwia Żeromska. Wszystkie drużyny pierwsze i ostatnie otrzymały bardzo słodkie nagrody ufundowane przez Pana Dyrektora. Ale to nie koniec wrażeń. Tuż przed samą nocą halloween'ową został wybrany najstraszniejszy pokój oraz najbardziej przerażające przebranie. Ania Rzepnicka nie miała sobie równych, jej przebranie zdecydowanie pobiło konkurencję. Pozostałe miejsca zajęły Ania Żeromska (najurodziwsza wiedźma jaką znamy) oraz Justyna Zapolska. Całą imprezę zorganizowały Pani Ania Żydanowicz oraz Pani Patrycja Sieńko i możemy Was zapewnić, ze obchody Haloween w Bursie będą już tradycją.

Dzień Edukacji Narodowej

14 X 2014

image

Nasi Kochani Wychowawcy. To dla nich piękny występ, słowa wdzięczności i podziękowania. Obchodziliśmy ten dzień 14 października 2014r. bardzo uroczyście, ale i bardzo wesoło. Rozpoczęliśmy piosenkami o wychowawcach, wychowankach i naszej wspólnej codzienności. Teksty zredagowane przez młodzież trafiły w samo sedno spraw, którymi żyjemy, pokazały jacy jesteśmy, jakie są nasze mocne strony i silne „akcenty” naszych osobowości. Bardzo interesującym pomysłem było zaangażowanie wychowawców do udziału w konkursach. Najpierw ich zadaniem było podanie wykonawców i tytuły piosenek w konkursie muzycznym „Wesołe nutki rozgonią smutki”, a następnie udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w quizie, a dotyczące znajomości naszej bursy, pod hasłem „Sekrety bursy”. Dużo śmiechu wzbudziło też rozpoznawanie przez młodzież wychowawców z fotografii lat dziecięcych. Odgadnięcie tych skomplikowanych zagadek sprawiło niektórym sporo trudności. Na zakończenie programu artystycznego wychowankowie przedstawili piosenkę M. Grechuty „Nie dokazuj” oraz wyśpiewali wychowawcom piękne życzenia. To były wspaniałe, wzruszające chwile.

Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS

7 X 2014

image

W dniu 07 października 2014 r. w naszej placówce odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS zorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Augustowie. Przedsięwzięcie było współorganizowane i współfinansowane przez Powiat Augustowski.

MECZ PIŁKI SIATKOWEJ

24 IX 2014

image

Zdrowa rywalizacja i miła atmosfera towarzyszyły kolejnym rozgrywkom sportowym, tym razem w piłkę siatkową. Znów pierwszaki kontra starszyzna. Mamy tak wielu utalentowanych sportowców w różnych dziedzinach, aż miło. Dzień po otrzęsinach, czyli 24.09.2014r. w pełnym składzie i gotowości młodzież stawiła się na sali gimnastycznej, by znów sprawdzić swe możliwości i umiejętności. Wygrali wychowankowie starsi, jednak niewielką przewagą punktów. Czekamy niecierpliwie na rewanż.

OTRZĘSINY

23 IX 2014

image

Wtorek 23.09.2014r. zapisał się wielkimi literami w życiorysach pierwszoklasistów. Był to dzień ich OTRZĘSIN. A zaczęło się tak niewinnie: pobudka, śniadanie, zdobywanie wiedzy, obiad i ……zbiórka przed bursą. Rozpoczynamy „Sprawnościowy bieg młodego kota” - podział młodzieży na cztery grupy i zaliczanie kolejnych zadań na poszczególnych punktach, które trzeba było odnaleźć na podstawie ukrytych wskazówek. Zrobiło się bardzo ciekawie i bardzo wesoło, wszyscy biegali po zewnętrznych terenach przynależnych do bursy z piskiem i krzykiem, by jak najszybciej zaliczyć konkurencję, z uwagi na to, że zespół zwycięski był zwolniony z innych zadań już na sali. Bieg w workach, taczki z jabłkiem na plecach, grupowe przemieszczanie się na nartach i na deser – radosna twórczość, czyli wiersz o bursie, to zadania pierwszej części. Kolejny etap odbył się już na sali. Tu dominowała forma bardzo zabawowa: na wejściu – makijaż, potem: wydobywanie skarbów z worka i zakładanie ich na siebie, śpiewanie z cytryną w ustach, wyścigi rzędów w zjedzeniu różnych pyszności. Tradycyjnie pierwszaki przyrzekały, iż będą zobowiązań dotrzymywać i dać się łatwo wychowywać. Na zakończenie każdy nowoprzyjęty wychowanek otrzymał certyfikat dający prawo „pełnoprawnego uczestnictwa w życiu bursy” oraz poczęstował się smacznym ciasteczkiem z przepowiednią w środku, co do jego dalszej przyszłości w bursie. I oczywiście długo oczekiwana dyskoteka, na której wszyscy również się świetnie bawili.

Próbna Ewakuacja

17 IX 2014

image

W środę 17.09.2014r. o godzinie 19.00 odbyła się próbna ewakuacja mieszkańców budynku bursy.

Ewakuacja odbywała się bardzo sprawnie. Część mieszkańców została sprowadzona z drugiego piętra specjalnym podnośnikiem. Ćwiczenia były praktycznym sprawdzianem wiedzy mieszkańców budynku o obowiązujących w nim przepisach p. pożarowych. Były także okazją do podpatrzenia przez młodzież ciężkiej i odpowiedzialnej pracy naszych strażaków. Na koniec ćwiczeń strażacy zostali nagrodzeni głośnymi brawami.

Rozdanie kart dostępu

17 IX 2014

image

Nowi mieszkańcy naszego budynku otrzymali Karty Dostępu. Tym samym zostali wyposażeni w ostatni element świadczący o ich pełnym statusie mieszkańca. Małe i niepozorne plastikowe prostokąciki umożliwią im wejście do budynku. Drzwi bowiem są zabezpieczone przed otwarciem przez osoby nie będące mieszkańcami. Gratulujemy nowym mieszkańcom i życzymy miłego mieszkania i dobrego samopoczucia.

MECZ PIŁKI RĘCZNEJ

16 IX 2014

image

Idąc za ciosem, kolejnego dnia tj. 16.09.2014r. rozegrany został mecz piłki ręcznej. Tu również zmagali się na boisku wychowankowie klas pierwszych kontra chłopaki ze starszych klas. Piłka ręczna to sport, mówiąc oględnie, niedelikatny, na szczęście obyło się bez kontuzji. Starsze roczniki młodzieży mieszkającej w bursie mają tę przewagę, iż ich możliwości trenowania gry są o wiele większe niż ich młodszych kolegów, ale mimo to wynik meczu był bardzo zadowalający. Czeka nas jeszcze mecz w piłkę siatkową.

MECZ PIŁKI NOŻNEJ

15 IX 2014

image

Miesiąc integracji i adaptacji pierwszoklasistów do nowych warunków życia trwa. Nadszedł dzień 15.09.2014r. kiedy to chłopcy rozegrali towarzyski mecz w piłkę nożną na pobliskim Orliku. Był to mecz pomiędzy drużyną z klas I – ych a wychowankami klas starszych. Walka była bardzo zacięta. Nasz nowy narybek wykazał się ogromną chęcią zwycięstwa i poświęceniem. Wynik meczu niech pozostanie tajemnicą, ale pewnym jest, że jeśli trening czyni mistrza, a chłopaki ćwiczą codziennie na boisku, to za jakiś czas będziemy mieli rewelacyjne, oszlifowane, piłkarskie diamenty. Czego im i sobie oczywiście życzymy.

Ognisko integracyjne

10 IX 2014

image

I wystartowaliśmy. Rozpoczął się nowy rok szkolny, nowe przygody, nowi przyjaciele, niezapomniane wrażenia. W ramach miesiąca integracji dn. 10.09.2014r. zorganizowaliśmy wszystkim mieszkańcom bursy pierwsze ognisko. Wychowanków klas pierwszych w tym roku przybyło co niemiara, bo aż czterdzieści sześć osób . Prawie w komplecie stawili się przy ognisku, by wspólnie śpiewać, upiec kiełbaski i zapoznać się ze „starszyzną”. Jak śpiew to oczywiście przy wtórze gitary, a jak wspólne muzykowanie to szybsza integracja i łagodniejsze obyczaje. Najważniejsze, że dopisała kapryśna zazwyczaj wrześniowa pogoda, a dobry humor towarzyszył wszystkim uczestnikom ogniska aż do nadejścia nieubłaganej ciszy nocnej.